Péče o novorozence
Novorozenecké období je 1 měsíc trvající období převratných změn, kterými se děťátko přizpůsobuje životu ve vnějším světě, většinově se kryje s obdobím šestinedělí maminek.
Po propuštění z porodnice je děťátko poprvé vyšetřeno – u dětí z Krnova je možná návštěva sestry v domácím prostředí, v ostatních případech, a to zejména pokud je děťátko rizikové, je vždy prohlédnuto lékařem. Zhodnotíme prospívání dítěte, kojení a ev. problémy s ním spojené, novorozeneckou žloutenku, kterou měříme v kůži tzv. bilirubinometrem - při naměřené vyšší hodnotě je dítě sledováno častěji, doporučujeme přirozenou fototerapii denním světlem, při dalším nárůstu hladiny bilirubinu je pak zapotřebí provést odběr krve. V případě nutnosti léčby žloutenky máme k dispozici speciální postýlku s fototerapií Bilibed (svícení modrým světlem, urychluje odbourání bilirubinu), kterou jsme schopni vám zapůjčit domů.
Ve spolupráci s dalšími odbornostmi se podílíme na zvýšené péči o novorozence předčasně narozené či se závažnou perinatální anamnézou, vrozenými vadami apod.
Pokud děťátko kojíte, přikládejte ho dle chuti, zpočátku obvykle kojíte z obou prsů, při rozvinuté laktaci pak postačuje jen 1 prs. Počítejte s tím, že na začátku kojení trvá déle a klidně můžete mít pocit, že kromě kojení nic jiného nezvládáte, ale tak to má být a je to v pořádku. To, že máte dostatek mléka poznáte tak, že je dítě spokojené, má pomočených cca 6-8 plen/den, každodenně odchází žlutě zbarvená stolice. Pokud si s kojením nevíte rady, nebo řešíte nějaký problém, neváhejte kontaktovat laktační poradkyni.
Novorozenci se nemusí koupat každý den, stačí 1x za 2-3 dny v čisté vodě, po koupeli je vhodné pokožku ošetřit pleťovým mlékem. U dívek je vždy nutné zkontrolovat a dobře očistit genitál kvůli prevenci synechií (srůst malých stydkých pysků).
Pupeční pahýl lze ponechat k samovolnému odpadnutí, které můžeme urychlit potíráním 60% lihem. Stejný přípravek využijeme k ošetření spodiny pupku po jeho odpadnutí či odstranění v porodnici.
Pokud děťátko nedostalo v porodnici vitamín K v injekci, je nutné do 3 měsíců věku podávat 1x týdně 1 kapku, ideálně přímo do úst, jako prevence krvácivé nemoci, od 14. dne života pak ještě denně 1 kapka vitamínu D k prevenci křivice.
Během prvních 3 měsíců života jsou dítěti ortopedem 3x vyšetřeny kyčle (po narození, v 6 týdnech a 3 měsících věku) - jedná se o preventivní vyšetření, kterým zjišťujeme, zda má kyčelní kloub dobré postavení a bude se zdravě vyvíjet, při odchylkách je doporučeno široké balení nebo jiné pomůcky udržující abdukční postavení v kyčlích.
Díky spolupráci s Nadací Křižovatka jsme schopni vám zapůjčit rovněž monitor dechu Babysense II. Jedná se o certifikované monitorovací zařízení, které trvale detekuje dechové pohyby dítěte a při zaznamenání život ohrožujícího zpomaleBabyní, nepravidelnosti, zástavy či apnoické pauzy (bezdeší) spustí zvukový a optický alarm. Dokáže tak včas přivolat pomoc a tím ochrání život dítěte. Zařízení spouští alarm, pokud se dechový pohyb zastaví na více než 20 sekund nebo pokud dechová frekvence poklesne pod 10 nádechů za minutu. Monitory dechu jsou vypůjčovány na nezbytně dlouhou dobu, jsou nové a pravidelně servisovány.
Zapůjčení na 6 měsíců stojí 1 200 Kč (peníze patří Nadaci Křižovatka, která monitory nakupuje a servisuje jak na novorozeneckých odděleních, tak v zápůjčních místech), po 6 měsících lze zapůjčení prodloužit - 1 měsíc stojí 200 Kč.
Pojišťovny, které zápůjčky hradí: 111, 201, 211, 207, pojišťovny 205 a 213 přispívají na koupi nového monitoru.